Velayete sahip olmayan eşin, çocuğu görmesi engelleniyorsa; velayetin değiştirilmesi davası açabilir mi?

Merhabalar Yasin Bey. Eşimin daha önceki 2008 yılında boşandığı eşinden 8 yaşında bir kızı var. Eski eşi için yoksulluk nafakası, kızı içinse iştirak nafakası ödüyor. Ben devlet memuruyum, eşim de güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Eski eşinin çalıştığını ve sigortasının da yıllardır işlediğini yeni öğrendik. Yoksulluk nafakasının iptali için dava açabilir miyiz? Bir de eşimin kızını görmesine izin verilmiyor; ancak icra yoluyla alabiliyoruz o da bildiğiniz üzere çok külfetli bir iş. Bu durumda velayet değişimi davası açabilir miyiz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Elif S.

Merhaba Elif Hanım. Yoksulluk nafakasının kaldırılması davası açabilirsiniz; çünkü somut olayımızda nafaka alacaklısı eski eşin geçimine etki edecek bir değişiklik meydana gelmiş. Bu davayı aile mahkemesinde açacaksınız ve eski eşin yoksulluğunun ortadan kalktığını kanıtlayacaksınız, uzun süren bir dava değildir.

İkinci sorunuza cevap olarak evet velayetin değiştirilmesi davası açabilirsiniz. Bu davada çocuğun menfaati ve güvenliği gerektirdiğinde; velayet diğer ebeveyne verilmektedir. Yeterli idrak gücüne sahip çocuğun ifade ettiği görüşe, onun yüksek çıkarına açıkça ters düşmedikçe önem verilmelidir. Bu davayı davalının dava tarihindeki yerleşim yeri aile mahkemesinde açmanız gereklidir.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.