Nasıl Boşanılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır: 5 Adımda Evliliği Sona Erdirme Rehberi

İster bir boşanma davası açmak istiyor olun ya da boşanma başvurusunu yapmış olun, nereden ve nasıl başlanacağını bilmek önemlidir:

Bu konuda bizimle iletişime geçin: +90 533 483 9313

Bir boşanma kararı almak basitçe sizin mali durumunuzla, gayrimenkullerinizle ve çocuklarınızla ilgili yaklaşımınıza bağlı olarak şekillenir. Bu prosedür oldukça önemlidir ve dikkatle ele alınmalıdır.

Biz, boşanma davası konusunda, bir avukattan hukuki yardım almanızı şiddetle öneriyoruz; bununla birlikte aşağıda 5 adımda boşanma konusunda hazırladığımız rehberi okuyabilirsiniz:

1- Boşanma Nedenine Karar Verin

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma davanızın kabul olabilmesi için dava dilekçenizde belirtilen iddilar nedeniyle evlilik birliğinizin temelinden sarsılmış olması gerekir.

Bu nedenler şunlardır: zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı, anlaşmalı boşanma, 3 yıl fiili ayrı yaşama.

2- Bir Dava Dilekçesi Hazırlayın

Bir boşanma davasını başlatıyorsanız, bu davada size “davacı” adı verilir. Eşiniz ise bu boşanma davasında “davalı” olarak adlandırılır.

Boşanma davası açabilmek için bir adedi mahkemeye verilmek, bir adedi davalıya gönderilmek ve bir adedi de sizde kalmak üzere 3 nüsha olarak dava dilekçesi hazırlamanız gerekir.

3-Başvurunuzu Yapın

Başvuru dilekçeniz (3 nühsa) ve nüfus cüzdanınız ile bulunduğunuz yere en yakın adliyeye gidin. Burada dava açmak için görevli tevzi bürosuna giderek gerekli harç ve gider avansını yatırın.

Bu masraflar ortalama 300,00 TL‘den başlayarak davanızdaki taleplere göre artabilmektedir.

Maddi talepler de varsa ne olur? Burayı okuyun

4- Mahkemeden Tebligat Gelmesini Bekleyin

Tevzi bürosu, dava dilekçenizi ödediğiniz harç ve giderlere ait makbuzlarla birlikte aile mahkemesine gönderir ve başvurunuz burada ilgili deftere kaydedilir. Bundan sonra mahkeme size ve eşinize, dosya numarasıyla birlikte duruşma gününü de belirten tebligatlar gönderir. Bu aşamada davalının sizin dava dilekçenize karşılık olarak vereceği cevaplara cevap vermeniz de gerekebilir.

5- Duruşmaya Katılın

Mahkemenin gönderdiği tebligat zarfında belirtilen günde mahkemede olun. Duruşmanıza katılın. Sonraki prosedürleri takip edin.

Boşanma davaları ne kadar sürer? Burayı okuyun