İşyeri kirasında en fazla ne kadar zam yapılabilir?

Merhaba, ben kiracıyım market işletiyorum. Bulunduğum dükkanda 2013 yılı ocak ayından itibaren oturuyorum ve 5 yıllık bir sözleşmemiz var. Şu içinde bulunduğumuz ay da sözleşmemiz devam etmemize rağmen %50 oranında zam yapmak istiyor ve kirayı yıllık peşin istiyor (18,000). Kafasına göre zam yapamayacağını söylememize rağmen, “elektrik ve suyunuzu keserim, ödemeyecekseniz çıkın dükkandan” gibi tehditler savuruyor. Sürekli veresiye alışveriş yaparak kirayı ödettirdikleri için bankadan hiçbir zaman ödeme yapılmadı aksine 4 kiralık alacaklı duruma düştüm. Bize hukuki yönden neler yapabileceğimizi açık bir dille anlatabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Murat G.

Merhaba Murat Bey, öncelikle kira karşılığında alışveriş yapıldığının bir belgeyle kanıtlanması gerekmektedir. Aksi takdirde borçlu konumuna düşebilirsiniz. Zam oranına gelecek olursak; öncelikle sözleşmede zam oranı ne kadar gösterildiyse kiralayan buna uymak zorundadır. Ancak bir oran gösterilmemişse 2012 yılında yapılmış bir kanun değişikliği ile işyeri kiralarında kiralayan 2020 yılına dek zam oranı belirlemede serbest olacaktır.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.