Eski eşim kendi aldığım evden katkı alacağı ve değer artış payı istiyor, ne yapabilirim?

Ben 1976 yılında evlendim, SSK hukuk işlerinde 1997’ye kadar çalıştım. Bu arada eşim cüzi bir haftalıkla çalışıyordu. 1984 yılında koop. takı boydum iş saati dışında eşya sattım. 1987 yılında yine çok cüzi ödemelerle ev aldım. 1997 yılında aldığım bu küçük evleri ilk aldığımı satarak emekli ikramiyemle büyüttüm, yeni ev aldım. Emekli olduktan sonra yine hisselerimi ve eski küçük evi sattım, konut kredisi çektim, evi 2000 yılında yeniledim. Eşim 1989’a kadar düzgün çalışmadı, iş bulduktan para almaya başladıktan sonra kumar içki gece hayatı başladı . 2009’da aldatıldım, onun açtığı dava ile boşandım. 26 yaşında bir Rusla 2012’de evlendi yıllarca birlikte yaşadıktan sonra, şimdi 1989’dan sonraki kazancı ile 1997 emekli ikramiyemi vererek aldığım evden hem katkı hem de değer artışı istiyor. Allah aşkına bana bir çıkış gösterin. Zuhal K.

Zuhal Hanım, 01.01.2002 tarihinden önce yapılan katkıda eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesinde veya iyileştirilmesinde katkıda bulunmuşsa bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur, bu alacak o katkının dava tarihindeki değerine göre hesaplanır. Fakat bu dava için zamanaşımı süresi mal rejiminin sona ermesi ve alacağın varlığının öğrenilmesinden itibaren 1 yıldır. Bu durumda açılacak davada zamanaşımı def’inde bulunabilirsiniz.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.