Eşimin bana hakaretlerini içeren ses kayıtlarını boşanma davamızda delil olarak kullanabilir miyim?

Merhaba Yasin Bey. Ben yaklaşık 3,5 yıllık evliydim şu anda boşanma aşamasındayım, bir çocuğumuz var. Eşimin ailesinin hep aile işlerimize karışması ve eşimle evliğimizin son konuşmasını yaptığımda eşimin abisi tarafından hakaretlerle kayınvalidemin evinden kovuldum. Bu hakaretleri ve eşimin yalanlarını içeren ses kayıtları var elimde, bunları mahkemede delil olarak kullanabilir miyim? Karşı tarafın tanıklarının yalan beyanda bulunmasından korktuğumdan ses kaydı aldım. Aldığım ses kayıtları cezai işlem görür mü? Ahmet A.

Merhaba Ahmet Bey. Ses kayıtları, boşanma davalarında delil olarak gösterilebilir. Yargıtay’ın 2007 yılında vermiş olduğu karar neticesinde; evlilik birliği içerisinde eşlerin aile yaşam alanından söz edilir bu nedenle özel hayatın gizliliği ortadan kalkar. Boşanma davanızda ses kayıtlarınızı kullanabilirsiniz, hakkınızda herhangi bir cezai işlem yapılmaz.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.