Boşanma davasını avukat olmadan açabilir miyim?

Mayıs ayında yeni evlendim, evlendiğim eşim nikah yaptıktan yarım saat sonra sözde işi gereği şehir dışına çıktı. Sürekli bugün yarın geleceğim diye oyaladı, bu süre zarfında maddi manevi hiçbir desteği olmadı. Telefon dahil konuşamadığını belirterek sadece mesaj atıp beni idare etmeye çalıştı. İşi gayri resmi ve ne iş yaptığını şu anda bilmiyorum. Evlilik kurumu altında hiçbir şey yaşamadık ve ben her gün kafayı yiyorum bu adam benimle niye evlendi diye. Yaklaşık olarak 5 ay oldu adresi belli değil ama başka bir şehirde. Size sorum şu; avukat tutmadan boşanma davası açabilir miyim ve nasıl bir yol izlemeliyim ve böyle bir evlilik ne kadar kısa sürede biter? Ayrıca arkadaş çevremize çakma evlilik diye ilan etmiştir. Bu konuda bana yol gösterirseniz sevinirim. Nilgün Ç.

Nilgün Hanım, evliliğiniz 5 ay sürdüğü için anlaşmalı boşanma mümkün değildir. Bu durumda açılacak çekişmeli boşanma davasında evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebine dayanabilirsiniz.  Açılacak dava şehirlere göre farklılık göstermekle birlikte Ankara’da 10-12 ay kadar sürmektedir. Bu davayı avukat tarafından temsil edilmeden de yürütebilirsiniz, fakat hak kaybı yaşamak istemiyorsanız avukata başvurmanızı öneririm.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.