Ankara Antlaşması Vizesi

1.Ankara Antlaşması Vizesi Nedir?

Ankara Antlaşması, 1963 yılında Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma izni tanıyan anlaşmadır.

Bu anlaşma sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebilir.

2.Kimler Başvurabilir; Hangi Meslekler Ankara Antlaşması Kapsamındadır?

İngiltere’de iş kurmak veya kendi işini yapmak isteyen;

 • 18 yaşını aşmış,
 • yapacağı işte yeteri kadar sermayesi bulunan tüm TC vatandaşları başvuru yapabilir.
 • Restorant, mağaza, market, kafe, danışmanlık, pazarlama, şoförlük, temizlikçilik, berberlik, gazetecilik, tercümanlık, boyacılık, fotoğrafçılık gibi çok çeşitli sektörlerde tek kişilik işler kurulabilir, bu işler için başvuru yapılabilir.

Bu vize türünde İngiltere’de bulunan kişilerin iş yeri açma veya işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek olarak seçtiği işte tek başına da çalışabilir.

 • Sermaye alt limiti yoktur.
 • İngilizce bilme şartı yoktur.
 • Mesleki eğitim şartı yoktur. Ancak başvuran kişinin mesleğine bağlı olarak bu işi yapabilecek yeterliliğe sahip olduğunu göstermesi gerekir. Avukatlık ve doktorluk gibi özel izin gereken işlerde, ilgili kurumlardan izin almak gerekir.
 • Bu vize ile İngiltere’de bulunanların kadrolu bir işte çalışması yasaktır, ancak süresiz oturum alındıktan sonra kadrolu bir işte de (bir şirkette) çalışılabilir.

3. Nasıl Başvurulur?

Başvuru için 0850 840 0442 numaralı hattımızdan randevu alarak Ankara’daki ofisimizde avukatlarımızla ön görüşme yapabilirsiniz.

4. Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Ön görüşme ücreti 50,00 Sterlin’dir. Bu ön görüşme sonunda başvurunun olumlu olacağı kanaatine varılırsa İngiltere’deki hukuk büromuz aracılığı ile başvuru dosyanız hazırlanmaktadır. Bu dosyanın hazırlanma ücreti ise 1.550,00 Sterlin’dir.

5. Eş ve Çocuklar İngiltere’ye götürülebilir mi?

Ankara Antlaşması Vizesi alanlar eş ve çocuklarını da vize almak koşuluyla İngiltere’ye götürebilir. Eş ve çocuklara da aynı süreyle vize verilir. İngiltere’ye yerleşip iş kurduktan sonra da eş ve çocuklar için vize başvurusu yapılabilir.

Ankara Antlaşması Vizesi alan kişinin eşi istediği işte kadrolu çalışma hakkına kavuşur.

6. Yeni Değişiklikler Neler Getirdi?

15 Haziran 2018’de yeni değişiklikler olmuştur. Bu değişiklikler şöyledir:

• Süresiz oturuma başvuru süresi 4 yıldan 5 yıla çıktı

• İngiliz vatandaşlığına başvuru süresi 5 yıldan 6 yıla çıktı

• 1 yıl içinde 180 günden fazla İngiltere dışında bulunmama

• İngilizce yeterlilik sınavı

• Sosyal yaşama adapte olup olmamayı ölçen vatandaşlık testi

• Süresiz oturuma başvuracaklardan kişi başı 2389 Pound ücret

7.Ankara Antlaşması Vizesi alan kişi İngiltere Vatandaşı olabilir mi?

Bu vize türü ile İngiltere’ye yerleştikten 6 yıl sonra vatandaşlığa başvurulabiliyor. Bu süre 16 Mart 2018’e kadar 5 yıl idi.

İngiltere vatandaşlığına başvurma hakkını kazanmanız için:

 • en az 5 yıl İngiltere’de yaşayıp
 • bu 5 yıl içinde de ülkeyi 450 günden daha uzun bir süre terk etmemiş olmanız,
 • en az 1 yıl boyunca süresiz oturuma sahip olmanız ve
 • sabıka kaydınızın olmaması gerekir.

Bu anlaşma ile İngiltere’ye giriş yapan kişilere başlangıçta 1 yıl vize veriliyor, işlerinde başarılı olanlara devamında 3 yıl uzatma veriliyor.

Yeni uygulama ile bu 3 yılın sonunda da işlerini başarılı şekilde sürdürüp yaşam masraflarını karşılayanlara tekrar uzatma veriliyor.

Bu vize ile ülkede 5 yıl iş yaptıktan sonra süresiz oturum (kalıcı oturum) başvurusu yapılıyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor.

Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkıyor. Kişi başka bir işte veya hem kendi işinde hem de başka bir işte kadrolu çalışma hakkını elde ediyor.

8. Başvuruların Kabul-Red Oranı Nedir?

Bugüne kadar (2017 sonu) Ankara Anlaşması aracılığıyla İngiltere’de yerleşim vizesi almak için Türkiye’den 3.245; İngiltere’den 36.460 olmak üzere toplam 39.705 başvuru yapıldı.

Bu başvurulardan 31.070‘i onaylanırken, 6.150‘si ise reddedildi.

9.Brexit, Ankara Antlaşması Vizesi’ni etkileyecek mi?

Bu vize türü, İngiltere’nin AB üyesi olmasına dayanıyor. Brexit sonrası İngiltere bu anlaşmaya taraf olmayacak. Ancak İngiltere, Brexit gerçekleşene kadar başvuru almaya devam edecek. Brexit’ten sonra İngiltere’nin ne tutum alacağı henüz netleşmedi.

10. Ankara Antlaşması Vizesi’nin yasal dayanağı nedir?

İngiltere, 1973’te AB üyesi olduğunda 1963 Ankara Anlaşması’nı resmen tanımış oldu. Böylece İngiltere’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ticaret ve çalışma ile ilgili alanlarda 1973’teki mevcut hukuk kurallarını uygulaması zorunlu hale geldi.