Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer ve eşin boşanmak istememesi süreci etkiler mi?

Eşim ve ben ayrılmak istiyoruz. Kendisiyle şiddetli geçimsizliğimiz söz konusu ve 1 aydır eve giremiyorum. Girmek istediğimde uzaklaştırma aldım. Herhangi bir şiddet söz konusu değil. Ancak kendisi evdeki eşyaların hepsini istiyor. Kendisine ait 2 adet faal çalışan iş yeri mevcut. Bu iki iş yerinden de hiçbir hak talep etmeyeceğime ve 10.000 TL ücret verirsem küçük bir işletmesini de bana devredeceğini söylüyor. Eğer kabul etmez isem eve giremediğim gibi boşanmayacağını da söylüyor. Sizce davayı ben açarsam ve evlilikten sonra edinilen malların paylaşımını talep edersem ne kadar sürer ve alabilir miyim? Bu arada annemin evini ipotek ettirerek açıldı bu iş yerleri ve evin üzerinde 100.000 TL kredi var. Bu ne olur ? Mehmet Y.

Mehmet Bey; illerdeki mahkemelerin yoğunluğuna göre çekişmeli boşanma davalarının süresi değişmekle birlikte, bu süre Ankara’da 10-12 ay kadardır. Eşinizin boşanmayacağını söylemesi usulüne uygun tebligat yapıldıktan sonra önem taşımadığından, davayı açıp edinilmiş mallara katılma rejimi doğrultusunda edinilen malları talep edebilirsiniz.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.