4 yaşındaki kızımın velayeti hangimize verilir ve nafaka öder miyim?

5 yıllık evliyiz ve 4 yaşında bir kızımız var. Evlendikten sonra biraz borçlandım; tamamıyla eşim ve çocuğum ile alakalı olan borçlardı. Babam  borçlarımızı kapattı; ancak eşim kızımızı da götürerek evi terk etti. Şiddetli geçimsizlik de vardı. Şimdi boşanmak istiyoruz; ancak ben herhangi bir işlem yapmadım, eşimin hamle yapmasını bekliyorum. Ben kamudayım eşim özel şirkette çalışıyor. Nafaka öder miyim? Kızımın velayetini nasıl alırım? Acil cevap verirseniz sevinirim. Erdem K.

Merhaba Erdem Bey. Boşanmanın sonuçlarından biri de velayettir. Velayet konusunda eşinizle anlaşma yapabilirsiniz; yalnız bu anlaşma hakim tarafından onaylanmadıkça geçerli olmayacaktır. Uygulamadaki görüş: 3-6 yaş aralığındaki çocuğun anne yakınlığına çok gereksinimi vardır; çocuğun benliğinin geliştiği bu yaşlarda anne etkisinin yokluğu sonraki yaşlarında olumsuz etkiler doğurabilecektir. Bu nedenle velayetin anneye verilmesi çocuğun yararınadır. İstisnası ise: Velayetin annede olmasının çocuğun beden, fikir ve ahlak gelişimi için engel oluşturacağına ilişkin ciddi ve inandırıcı kanıtlar varsa; çocuğun velayeti babaya verilecektir.

Velayetin karşı tarafa verilmesi halinde; çocuğun bakım masraflarına katılmanız için; çocuğun yaşı ve gereksinimleri ile sizin ekonomik durumunuz da göz önünde bulundurularak, hakim tarafından “iştirak nafakası”na hükmedilecektir. Bunun dışında eşiniz boşanma sonucu yoksulluğa düşecek ise ona da ayrıca “yoksulluk nafakası” ödemenize hükmedilir.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.