Yurt dışındaki eski eşimden nafakamı nasıl alabilirim?

Eski eşim yurt dışına çıkmış ve nafaka ödemeyi kesti. Hangi ülkede olduğunu bilemiyoruz. Öğrenebilmenin kanunen bir yolu var mıdır? Varsa bulunca nafakamızı o ülke maaşından keserek bize gönderir mi? Teşekkür ederim. Yeliz C.

Yeliz Hanım, mahkeme kanalıyla eşinizin bulunduğu ülke öğrenildikten sonra, bu ülke nafaka alacaklarının yabancı ülkelerdeki tahsili ile ilgili olan sözleşmeye tarafsa veya Türkiye ile arasında buna dair özel bir sözleşme mevcutsa, bu takdirde nafakanız diplomatik yoldan talep edilecektir. Ancak bu konu özel uzmanlık gerektirmesi sebebiyle hak kaybına uğramamanız için bir avukata danışmanız yararınıza olacaktır.

 

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır. . Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz