Velayet pedagog raporu doğrultusunda mı verilir?

Yasin Bey merhabalar. Ablamın oğlunun velayeti için eski eşi dava açtı, yeğenimin pedagogla görüşmesi oldu. Çocuğu babası eğer doktora bu cümleleri kurarsan annenle barışırız şeklinde doldurmuş,  pedagog raporu çocuğun babaya verilmesi yönünde çıktı. Verilen bilgiler çocuğun dövüldüğü, yemek yedirilmediği gibi aslı olmayan şeyler. Yani bir şeyler ispat edilmeden sadece çocuk istiyor diye velayet babaya geçer mi? Bu konuda sizden bilgi istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Elif İ.

Merhaba Elif Hanım, öncelikle düzenlenen pedagog raporu için mahkemeye itirazda bulunabilirsiniz. Bunun dışında hakim sizi ve yaşı doğrultusunda  çocuğunuzu tekrar dinleyecektir. İspatlar yapılmadan bir karar verilmez, gerekli araştırmalar tamamlandıktan sonra velayetin kimde olacağına karar verilir.

 

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır. . Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz