Evlilik Birliğinin Sarsılması

Merhaba, ben şiddetli geçimsizlikten boşanma davası açacağım. Daha doğrusu eşimle ortak kararımız ama eşim herhangi bir şekilde anlaşma durumuna yanaşmıyor. Mahkeme neye karar verirse uygulayacağız diyor. Bir evimiz var kredi borçlu, 2 çocuğumuz var hala beraber kalıyoruz. Her gün kavga, evi ayırmayacakmış, mahkeme kime verirse onun olacakmış, ve saire. Nasıl bir durumdur anlamadım. Biraz bilgi verir misiniz? Şükran D./İstanbul

Türk Medeni Kanunu, boşanma sebeplerini; zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı ve evlilik birliğinin sarsılması olmak üzere altı madde halinde düzenlemiştir. Boşanma sebeplerini etkilerine göre sınıflandıracak olursak mutlak ve nisbi olarak ikiye ayırabiliriz. Mutlak boşanma sebeplerine dayanılarak açılan davada; boşanma sebebi olarak gösterilen maddi olayın varlığının kanıtlanması durumunda, kusursuz eşin açmış olduğu davada bu olayın evlilik birliğine etkisine bakılmaksızın boşanma kararı verilmelidir. Nisbi boşanma sebeplerine dayalı davada ise, yasada boşanma sebebi olarak gösterilmiş olgunun açılmış davada kanıtlanmış olması, her zaman boşanma kararı verilmesi için yeterli olmaz.  Kanunun 166. maddesinde düzenlenmiş olan evlilik birliğinin sarsılması, bir nisbi boşanma sebebidir. Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden biri boşanma davası açabilir.

Av.Yasin GİRGİN
Takip et

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır.
.
Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz
Av.Yasin GİRGİN
Takip et