Eski eşim çocuğumuz için ödediği nafaka miktarını dava açmadan düşürebilir mi?

Merhaba. Eşimle boşanalı 1 yıl oluyor. Eski eşim müşterek çocuğumuz için düzenli olarak nafaka ödüyor. İlk sorum: Nafaka artışı boşanırken senede bir ÜFE ya da TÜFE oranına göre denilmişti. Bu artışı eski eşim kendiliğinden mi yapacak yoksa bir işlem yapılması gerekiyor mu? 2.sorum: Nafaka olarak aylık 400 TL ödüyor, sigortası var ve çalışıyor. Anlaşmalı boşanmıştık ve bu tutarı belirlemiştik. Şimdilerde ise nafakayı düşüreceğini söylüyor. Nafakayı düşürebilir mi? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ediyorum. Demet E.

Merhaba Demet Hanım. İlk sorunuz için; öncelikle nafakayı artırmasını eşinizden talep edin, artırıma gitmediği takdirde nafaka artırımı davası açabilirsiniz. İkinci sorunuza cevaben; eski eşiniz ödediği nafakayı yalnız nafakanın azaltılması davası açarak değiştirebilir. Kendi kendine nafakayı düşürmesi hukuka aykırıdır.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

Av.Yasin GİRGİN
Takip et

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır.
.
Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz
Av.Yasin GİRGİN
Takip et