Boşanma aşamasında olduğum eşimin dengesiz ve saygısız davranışları var; hakim çocuğumuzun velayetini hangimize verir?

Daha önce boşanma davası açtım; fakat 4,5 yaşında kızım var onu düşünerek davadan vazgeçtim. Eşimin dengesiz ve saygısızca davranışları var, bu durum kızımız üzerinde olumsuz etki yapıyor. Söz vermişti bir daha olmayacak olursa ben gideceğim boşanacağım diye; ama aynı davranışları devam ediyor. Şimdi boşanma kararı aldık, kızımızın velayetini kim alır? Hakan F.

Merhaba Hakan Bey. Boşanmanın sonuçlarından biri de velayettir. Velayet konusunda eşinizle anlaşma yapabilirsiniz; yalnız bu anlaşma hakim tarafından onaylanmadıkça geçerli olmayacaktır. Uygulamadaki görüş: 3-6 yaş aralığındaki çocuğun anne yakınlığına çok gereksinimi vardır; çocuğun benliğinin geliştiği bu yaşlarda anne etkisinin yokluğu sonraki yaşlarında olumsuz etkiler doğurabilecektir. Bu nedenle velayetin anneye verilmesi çocuğun yararınadır. İstisnası ise: Velayetin annede olmasının çocuğun beden, fikir ve ahlak gelişimi için engel oluşturacağına ilişkin ciddi ve inandırıcı kanıtlar varsa; çocuğun velayeti babaya verilecektir. Siz de davanız sırasında eşinizin dengesiz ve saygısız davranışlarının, müşterek çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamalısınız.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

Av.Yasin GİRGİN
Takip et

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır.
.
Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz
Av.Yasin GİRGİN
Takip et