Asgari ücretin üzerinde emekli aylığı alan eski eşime, yoksulluk nafakası ödemek zorunda mıyım?

2008 yılında evlendiğim kişi ile ikinci evliliğimizi yaptık. Bir yıl dolmadan evi terk etti, ayrıldık. Hiçbir kanıt olmamasına rağmen eşimi aldattım diye yoksulluk nafakası bağlandı. Yani hakimin , Yargıtay’ın ve ayrıldığım eşin bildiği ama benim bilmediğim aldatmadan dolayı yoksulluk nafakası bağlandı. 1 Temmuz 2014’te emekli oldu. İnternette okuduğum 6 Mart 2014 tarihli Yargıtay kararında asgari ücretli olan kişinin yoksulluğunun bittiği yazıyordu.  

1. Emekli aylığı asgari ücretin üzerinde olduğu için nafakayı kaldırtabilir miyim?
2. Yalan ve  ifira için iadeyi itibar davası açabilir miyim ? Ali G.

Merhaba Ali Bey. Yoksulluk nafakası yalnızca eşinizi aldattınız diye bağlanmaz; nafaka verilecek tarafın verecek taraftan daha ağır kusurlu olmamasına ve boşanma sonrası yoksulluğa düşecek olmasına bakılır. Asgari ücretin üzerinde emekli aylığı alıyor olması yoksulluk nafakasının kesilmesi için başlı başına bir neden değildir, sizin yoksulluk nafakasının kaldırılması davası açmanız ve hakimin değişen koşulları değerlendirmesi sonucunda nafaka kaldırılabilir.

Yalan ve iftirayı açacağınız bir ceza davasında kanıtlayabilirsiniz.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

Av.Yasin GİRGİN
Takip et

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır.
.
Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz
Av.Yasin GİRGİN
Takip et