Anlaşmalı boşanmanın usulü nedir?

Merhabalar. Mart’ta nikah yaptık; ama anlaşamıyoruz. Anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz. Bu süreç nasıl olur? Kaç yıl sürer ve avukat tutmak şart mıdır? Bana bilgi verirseniz çok memnun olurum. Esma E.

Merhaba Esma Hanım. Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için; dava tarihi itibariyle evliliğinizin en az bir yıl sürmüş olması gereklidir. Bu durumda 2014 yılının Mart ayında evlendiyseniz; 2015 yılının Mart ayının bitimi ile dava hakkınız doğacaktır. Boşanmanın tüm sonuçları üzerinde anlaşmaya varmanız gereklidir ve dava tek duruşmalıdır; açıkça söylemek gerekirse kısa sürer. Avukat tutmak şart değildir.

 *Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

 

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır. . Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz