Anlaşmalı boşanma protokolünü kendim hazırlayabilir miyim?

Merhaba, eşimle yaklaşık 15 senedir evliyiz, bir çocuğumuz var. Her ikimiz de bazı sebeplerden dolayı evliliğimizi bitirmeye karar verdik. Oturduğumuz evi benim üzerime almıştık ve ayrıldıktan sonra da benim üzerimde kalmasında anlaştık, fakat ben şu anda annemler ile kalıyorum, eşim evde kalıyor. Anlaşmalı ayrılacağımız için kendimiz dilekçe ile ayrılabilirmişiz fakat ben gene de hem nafaka hem de evin mülkiyetinde sorun yaşamamak için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim. Canan C.

Merhaba Canan Hanım, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlayarak eşiniz ile uzlaştığınız tüm noktaları belirtmelisiniz. Bu protokolde nafaka miktarı ve ortak mallarla da ilgili bir hüküm olduğu takdirde sonradan sorun çıkmayacaktır. Yine de hak kaybı yaşamamanız için bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

Yazar: Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır. . Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz