Anlaşmalı boşanma duruşmasına taraflar katılmalı mıdır ve mahkemeye müşterek çocuklar çağırılır mı?

Merhaba Yasin Bey. Eşimle 13 yıllık evliliğimizi sonlandırma kararı aldılk. Anlaşmalı boşanıyoruz sadece çocuklar icin nafaka talebim var ve kendisi tarafından kabul edildi. Çocuklarımız 9 ve 7 yaşında. Çocukların mahkemeye çağırılabileceği bilgisini aldım, doğru mudur? Ayrıca mahkemeye çıkmadan boşanmamız gerçekleşebilir mi? Saygılarımla. Sevgi S.

Merhaba Sevgi Hanım. Anlaşmalı boşanma tarafların boşanmanın tüm sonuçları üzerinde ittifaka vardığı bir boşanma türüdür. Bu nedenle velayet konusunda da bir anlaşmaya varmış olmanız gerekir; velayet hususunda da anlaşmış olacağınız için; çocuklarınız mahkemeye çağırılmayacaktır. Anlaşmalı boşanma tek duruşmadan ibarettir ve ona tarafların katılması zorunludur. Özet olarak; çocuklarınız duruşmaya girmeyecek; fakat siz ve eşiniz duruşmada hazır olacaksınız.

*Sorularınıza verilen cevaplar avukat-müvekkil ilişkisi doğurmaz. Cevapların doğruluğu veya yanlışlığı sebebiyle sorumluluk kabul edilmemektedir.

 

Av.Yasin GİRGİN
Takip et

Av.Yasin GİRGİN

Boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımı davaları gibi aile hukuku alanlarında yoğunlaşan Avukat Yasin GİRGİN'in "Boşanma Davaları El Kitabı" (2011), "Evlilik Birliğinin Sona Ermesi" (2013), "Kadın ve Erkeğin Boşanmada Hakları (2014)" gibi kitapları bulunmaktadır.
.
Randevu ve iletişim için 0212 909 3742 veya 0312 911 3742 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz
Av.Yasin GİRGİN
Takip et